Znaczenie elektrolitów w sporcie konnym

Znaczenie elektrolitów w sporcie konnym

W trakcie wysiłku fizycznego wraz z potem koń traci cenne elektrolity. Niedobór elektrolitów u konia może powodować słabszą kondycję, a w konsekwencji także gorsze wyniki w zawodach jeździeckich. 

Jakie znaczenie mają elektrolity dla samopoczucia, kondycji i zdrowia konia? Dlaczego należy suplementować elektrolity u koni sportowych?

Znaczenie elektrolitów u koni i dlaczego należy je suplementować

Prawidłowa gospodarka elektrolitowa u koni sportowych ma ogromne znaczenie, między innymi dla właściwego przebiegu treningów i dobrych osiągnięć zwierząt w zawodach. Pierwszym objawem spadku poziomu elektrolitów jest zmęczenie i mniejsza wydolność organizmu. Z czasem koń może stać się apatyczny i wykazywać brak apetytu. Na treningu z koniem zauważysz najpewniej także wzmożone napięcie mięśniowe, gorszą kondycję, zmiany w strukturze kopyt, matowienie sierści czy mniejszą potliwość.

Pocenie się ma kluczowe znaczenie dla termoregulacji u koni i prawidłowej gospodarki elektrolitowej. Zwierzę pocąc się, ochładza organizm w trakcie wysiłku i/lub upału, a tym samym zapobiega skutkom przegrzania. W końskim pocie poza wodą są także elektrolity i inne cenne składniki, takie jak sód, potas, chlor i magnez, których utratę należy uzupełniać.

Brak suplementacji lub niewłaściwa suplementacja elektrolitów może skutkować niedoborami i odwodnieniem, a w dalszej konsekwencji – zaburzać naturalny proces ochładzania ciała poprzez pocenie się. Właśnie dlatego tak ważne jest uzupełnianie elektrolitów w diecie konia.

Jak suplementować elektrolity u konia sportowego?

O tym, jakie elektrolity i w jakiej dawce podawać zwierzęciu, powinien zadecydować lekarz weterynarii. Co ważne, u koni sportowych suplementy z elektrolitami należy podawać i latem, i zimą, jeśli zwierzę trenuje przez cały rok. W innym wypadku suplementowanie elektrolitów u koni można ograniczyć do okresów z wysokimi temperaturami.

Przed zakupem zawsze należy zwracać uwagę na skład  – im bardziej skoncentrowany, tym lepiej. Ogromne znaczenie ma też postać suplementu. Jeżeli koń chętnie je, najpewniej sprawdzą się elektrolity w proszku albo w postaci specjalnej mieszkanki paszowej. W przypadku zwierząt, które mają obniżony apetyt, znacznie łatwiej podaje się elektrolity w płynie.

Zastanawiasz się, gdzie szukać elektrolitów dla koni sportowych? Preparaty dobrej jakości znajdziesz w najlepszych sklepach internetowych z produktami dla koni i jeźdźców. Zajrzyj na przykład na Cheval.pl!