Przepraszamy za niedogodności.
Wyszukaj ponownie to co szukasz
Wyszukaj ponownie to co szukasz
Strzemiona przede wszystkim dają jeźdźcowi większą kontrolę nad koniem podczas jazdy, ale też pomagają utrzymać się w siodle oraz wsiąść na konia. Dodatkowo ułatwiają także utrzymanie równowagi i kontrolowanie pozycji ciała. Wybór strzemion ma naprawdę duże znaczenie, dlatego jego odpowiedni dobór powinien być priorytetem w jeździe i zależeć od czynników takich jak między innymi: rodzaj siodła, styl jazdy oraz preferencje jeźdźca i rozmiar jego stóp.
Ważną funkcją strzemion jest też amortyzacja. Wpływają one na obciążenia spoczywające na kręgosłupie oraz na kolanach. Są to newralgiczne części ciała, które często ulegają kontuzjom. Producenci prześcigają się w wymyślaniu nowych rozwiązań technologicznych, które minimalizują skutki obciążeń powstających podczas intensywnych treningów i zawodów. Dodatkowo, konstrukcja strzemienia pochłaniająca wstrząsy jest w stanie poprawić dosiad jeźdźca i odciążyć kręgosłup konia.
Szukając idealnych strzemion warto rozważyć zakup tzw. “bezpiecznego” modelu. Strzemiona tego rodzaju otwierają się pod wpływem silnego nacisku i zapobiegają zaklinowaniu się nogi podczas upadku. Uchylane boki, wygięty kształt lub elastyczny materiał to tylko niektóre z rozwiązań, które można spotkać obecnie na rynku.
Strzemiona dzielą się na ujeżdżeniowe, skokowe, rajdowe i westernowe. Czym różnią się między sobą? Ujeżdżeniowe są cienkie, minimalistyczne i zwężają się do góry. Skokowe posiadają rozwinięte systemy amortyzacyjne potrzebne ze względu na silne obciążenia charakterystyczne dla tej dyscypliny. Strzemiona rajdowe wyposażone są w koszyczek, który nie pozwala stopie na wypadnięcie, a westernowe są ciężkie i wyróżniają się spośród innych wykonaniem ze skóry.
Dobre strzemiona powinny posiadać antypoślizgową wkładkę. Dobry bieżnik może być zarówno gumowy, jak i metalowy. Jest to szczególnie ważne dla skoczków oraz jeźdźców trenujących WKKW.