Ochraniacze crossowe

Ochraniacze krosowe znajdują swoje zastosowanie głównie w WKKW. Chronią one nogi konia. Są wykonane z oddychającego materiału, który często nadaje się do prania w pralce. Tak jak wszystkie inne ochraniacze są one przeważnie zapinane na kołki bądź rzepy, co umożliwia ich sprawne zakładanie i zdejmowanie. Ochraniacze pozwalają uniknąć między innymi otarć, powstania skaleczeń czy nakostniaków spowodowanych uderzeniem.

Ochraniacze crossowe wyróżniają się kilkoma specyficznymi cechami. Przede wszystkim - nie chłoną wody. Jest to bardzo ważne ze względu na to, że na trasie zawsze znajdują się przeszkody wodne. Jeśli ochraniacze namokną, staną się cięższe i będą utrudniały koniowi prawidłowe, wydajne galopowanie. Podczas crossu zwierzę jest poddawane intensywnym obciążeniom, a ryzyko kontuzji jest duże ze względu na to, że przeszkody są stałe. Dlatego ochraniacze koniecznie muszą doskonale amortyzować uderzenia. Coraz większa ilość produktów na rynku wyposażona jest też w specjalne systemy wentylacyjne, chroniące nogi przed przegrzaniem, co może być bardzo niebezpieczne i prowadzić do trwałego uszkodzenia tkanek.

Ciekawe technologie stosowane przez producentów podczas projektowania ochraniaczy crossowych to m.in. użycie włókna węglowego czy zastosowanie specjalnego, wentylowanego neoprenu. Większość modeli do WKKW można też stosować zarówno na przodach, jak i na tyłach - nie ma ścisłego rozróżnienia na dwa typy. Ochraniacze na wszystkie cztery nogi są równej wysokości. Na crossie z reguły lepiej sprawdzają się modele na rzepy - dlatego więcej jeźdźców wybiera właśnie te egzemplarze. Szukając praktycznego rozwiązania należy też zwrócić uwagę na to, aby ochraniacze można było prać w pralce. Na crossie zawsze się brudzą, a ręczne czyszczenie może być bardzo uciążliwe.

W przeciwieństwie do ochraniaczy ujeżdżeniowych, które mogą być miękkie, te przeznaczone na cross powinny mieć twardą skorupę. Na trasie zawsze bowiem należy mieć w podkowy wkręcone hacele. Neopren, czy inny delikatny materiał nie jest wystarczająco odporny na poważne uszkodzenia.

Ochraniacze crossowe

Przepraszamy za niedogodności.

Wyszukaj ponownie to co szukasz