Krawat w jeździectwie to element męskiego stroju jeździeckiego, który jest noszony w czasie zawodów lub ważnych wydarzeń jeździeckich. Krawaty są zwykle wykonane z jedwabiu lub poliestru i posiadają specjalne wzory, które odzwierciedlają tradycję jeździecką. Zazwyczaj wiązane są w węzeł windsor lub four-in-hand, a ich kolor i wzór musi pasować do stroju jeźdźca i konkretnego typu zawodów. Krawat jest jednym z elementów stroju, który podkreśla formalny charakter i wyraża szacunek do tradycji jeździeckich.
Mężczyźni zakładają krawaty zarówno na zawody skokowe, jak i ujeżdżeniowe. Choć obecnie nie są obligatoryjne (może zastąpić je stójka koszuli), nadal wielu zawodników chętnie je nosi. Są bowiem jednym z nielicznych ozdobnych akcentów w stroju mężczyzn. Krawat podczas startu powinien być spięty elegancką spinką, aby nie przeszkadzał zawodnikowi podczas startu.
Większość męskich krawatów utrzymana jest w minimalistycznej stylistyce. Z reguły przyozdobione są jedynie niewielkim logo producenta, co dodaje im ekskluzywności i elegancji. Krawaty jeździeckie zawsze są białe - innych barw nie dopuszcza zarówno PZJ, jak i FEI. Często charakteryzuje je specyficzna, prostokątna końcówka.
Producenci oferują krawaty w różnych cenach. Wykonane są z najróżniejszych tkanin, jednak aby zapewnić sobie niezastąpiony komfort użytkowania, warto wybrać krawat z asortymentu renomowanej marki. Nie powinien się rozwiązywać, zrywać, ani mechacić. Wysoka jakość to podstawa!