Czapraki ujeżdżeniowe

Czapraki ujeżdżeniowe

Przepraszamy za niedogodności.

Wyszukaj ponownie to co szukasz

Czaprak czy też inaczej tak zwany potnik, pełni bardzo ważną funkcję w zachowaniu komfortu konia podczas jazdy. Jego zadaniem jest ochrona końskiego grzbietu przed potencjalnymi otarciami, mogącymi wynikać z użytkowania siodła oraz absorpcja potu. Czapraki dzielimy ze względu na kształt dopasowany do danego typu siodła na skokowe (ogólnoużytkowe) oraz ujeżdżeniowe. Szeroka gama materiałowa i kolorystyczna dostępnych produktów pozwoli na dopasowanie odpowiedniego czapraka do indywidualnych potrzeb i gustu użytkownika.

Producenci sprzętu jeździeckiego posiadają w swoim asortymencie różne rodzaje czapraków. Poza tymi w standardowym kształcie, można znaleźć też egzemplarze typu “łezka”, a także zupełnie wycięte. Wiele z nich posiada eleganckie lamówki lub akcenty z brokatu czy kryształków. Dostępne są całe kolekcje, dzięki którym można skompletować idealnie dopasowaną stylizację składającą się z czapraka, nauszników, ochraniaczy oraz derki. Fantazyjne i bogato zdobione czapraki to doskonały wybór na zawody. Z kolei ciemniejsze i bardziej stonowane modele lepiej sprawdzą się podczas codziennych treningów.

Warto pamiętać o tym, że czapraki dostępne są zazwyczaj w dwóch rozmiarach - pony i full. Należy je dobrać nie tylko do wysokości konia, ale również do rozmiaru posiadanego siodła. Czapraki pony będą odpowiednie nie tylko dla kucyków, ale również dla dzieci jeżdżących na dużych koniach, w siodłach 16”. Dobierając czaprak należy mieć też na uwadze rodzaj używanej podkładki. Powinny być dopasowane do siebie zarówno pod kątem wymiarów, jak i materiału wykonania.

Ważne jest to, aby czaprak przepuszczał powietrze. Powinien być z tkaniny, która nie wywoła u konia nadmiernego pocenia się, gdyż wywoła to u niego znaczny dyskomfort. Ciekawym rozwiązaniem są m.in. modele posiadające na lewej stronie specjalną siateczkę. Dzięki niej wentylacja staje się zdecydowanie lepsza. Nie można zapomnieć, że niezbędne jest też zakładanie czapraka w takim sposób, aby pomiędzy nim, a kłębem pozostawała przerwa - wolne miejsce zapobiegnie otarciom.