Przepraszamy za niedogodności.
Wyszukaj ponownie to co szukasz
Napierśnik zapobiega zsuwaniu się siodła do tyłu oraz zapewnia mu stabilizację na grzbiecie konia. Jest to element niezbędny zwłaszcza podczas skoków, jednak ma on swoje zastosowanie również w innych dynamicznych dyscyplinach między innymi w barrel racing-u. Największe różnice pomiędzy napierśnikami są w zapięciach. Niemniej jednak mogą one być również wykonane z różnych materiałów oraz mieć inne połączenia z siodłem i sposoby zakładania.
Do każdego napierśnika można przypiąć wytok. Jest to opcja wykorzystywana przez wielu skoczków i zawodników trenujących WKKW. Pomoc ta sprawia, że działanie ręki jest nieco delikatniejsze, a wykonywanie precyzyjnych zakrętów jest prostsze i bardziej płynne. Nieco rzadziej wytok można zaobserwować w dyscyplinach westernowych.
Najczęściej wybierane są napierśniki posiadające gumowe elementy - zwiększają komfort konia podczas poruszania się, gwarantując mu swobodę ruchu łopatek. Tym samym wykrok przednich kończyn się zwiększa. Również napierśniki wykonane z całości ze skóry mogą dobrze spełniać swoją funkcję, jednak muszą być precyzyjnie dopasowane. W przeciwnym razie mogą wywołać dyskomfort. Napierśniki są dostępne w trzech rozmiarach: pony, cob i full. Zawsze warto jednak przymierzyć wybrany egzemplarz, gdyż zdarzają się duże konie z wątłą klatką piersiową, potrzebujące napierśnika cob lub pony, jak i masywne kuce, dla których dobrym wyborem będzie rozmiar cob lub full.
Większość stosowanych napierśników to te, które posiadają trzy karabińczyki mocowane do siodła. Dwa z nich należy umieścić z boku, a jeden przypina się do popręgu. Wiele firm posiada w swojej ofercie również napierśniki pięciopunktowe. Ciekawą alternatywą są modele z jedynie dwoma sprzączkami - są one zazwyczaj gumowe i elastyczne - wyróżnia je to, że nie posiadają możliwości dopięcia wytoku.
Wyszukaj ponownie to co szukasz