Napierśniki skokowe

Napierśnik zapobiega zsuwaniu się siodła do tyłu oraz zapewnia mu stabilizację na grzbiecie konia. Jest to element niezbędny zwłaszcza podczas skoków, jednak ma on swoje zastosowanie również w innych dynamicznych dyscyplinach między innymi w barrel racing-u. Największe różnice pomiędzy napierśnikami są w zapięciach. Niemniej jednak mogą one być również wykonane z różnych materiałów oraz mieć inne połączenia z siodłem i sposoby zakładania.

Do każdego napierśnika można przypiąć wytok. Jest to opcja wykorzystywana przez wielu skoczków i zawodników trenujących WKKW. Pomoc ta sprawia, że działanie ręki jest nieco delikatniejsze, a wykonywanie precyzyjnych zakrętów jest prostsze i bardziej płynne. Nieco rzadziej wytok można zaobserwować w dyscyplinach westernowych.

Najczęściej wybierane są napierśniki posiadające gumowe elementy - zwiększają komfort konia podczas poruszania się, gwarantując mu swobodę ruchu łopatek. Tym samym wykrok przednich kończyn się zwiększa. Również napierśniki wykonane z całości ze skóry mogą dobrze spełniać swoją funkcję, jednak muszą być precyzyjnie dopasowane. W przeciwnym razie mogą wywołać dyskomfort. Napierśniki są dostępne w trzech rozmiarach: pony, cob i full. Zawsze warto jednak przymierzyć wybrany egzemplarz, gdyż zdarzają się duże konie z wątłą klatką piersiową, potrzebujące napierśnika cob lub pony, jak i masywne kuce, dla których dobrym wyborem będzie rozmiar cob lub full.

Większość stosowanych napierśników to te, które posiadają trzy karabińczyki mocowane do siodła. Dwa z nich należy umieścić z boku, a jeden przypina się do popręgu. Wiele firm posiada w swojej ofercie również napierśniki pięciopunktowe. Ciekawą alternatywą są modele z jedynie dwoma sprzączkami - są one zazwyczaj gumowe i elastyczne - wyróżnia je to, że nie posiadają możliwości dopięcia wytoku.

Napierśniki skokowe

Przepraszamy za niedogodności.

Wyszukaj ponownie to co szukasz