Kamizelki ochronne

Konie to wspaniałe zwierzęta, ale uprawiając jeździectwo zawsze należy mieć na uwadze ryzyko z jakim się wiąże. Bez względu na poziom naszych umiejętności, powinniśmy w równym stopniu dbać o bezpieczeństwo podczas jazdy. Najczęstsze urazy dotyczą między innymi pleców, dlatego warto zadbać o odpowiednią ochronę kręgosłupa, którą zapewni dobrze dobrana, wysokiej jakości kamizelka ochronna do jazdy konnej. 

Szukając idealnej kamizelki ochronnej należy upewnić się, że wybrany model spełnia wszystkie normy bezpieczeństwa uwzględnione przez FEI. Obecnie wyróżnia się trzy rodzaje kamizelek - dzielone są pod względem poziomów ochrony. Poziomem pierwszym oznaczone są lekkie kamizelki wykorzystywane jedynie przez dżokejów. Poziom drugi odpowiedni jest dla jeźdźców rekreacyjnych - takie kamizelki chronią bowiem kręgosłup, ale usztywnienia nie obejmują klatki piersiowej i boków. Z kolei kamizelki określane numerem 3 są powszechnie wykorzystywane w skokach przez przeszkody i WKKW.

Ciekawe są też kamizelki “wybuchowe”, lubiane przez skoczków. Napełniane są specjalnym gazem i przytwierdzane sznureczkiem do siodła. Podczas upadku kamizelka napełnia się i amortyzuje uderzenie, tym samym zmniejszając ryzyko kontuzji. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, które w żadnym stopniu nie powoduje ograniczenia ruchów. 

A jak poprawnie dopasować kamizelkę ochronną? Nie może ona uwierać jeźdźca pod pachami. Cały tułów powinien być w stanie się swobodnie poruszać. Kamizelka nie może opierać się na udach - oznaczałoby to, że jest zdecydowanie za długa. Z kolei tylna część nie może haczyć o siodło, gdyż uniemożliwi to uzyskanie prawidłowego dosiadu. 

Obowiązek korzystania z kamizelek ochronnych obejmuje 2 grupy zawodników. Są to jeźdźcy startujący w crossie podczas zawodów WKKW oraz dzieci w każdej dyscyplinie do momentu ukończenia 15 roku życia. Szukając idealnej kamizelki ochronnej należy dobrać jej konstrukcję do realnego poziomu zagrożenia. O tyle, o ile podczas jazd rekreacyjnych egzemplarz o 3 poziomie ochrony będzie ograniczał ruchy i lepiej wybrać lżejszą kamizelkę, o tyle podczas pokonywania niebezpiecznego crossu pewien dyskomfort związany ze sztywnością jest nie do przeskoczenia.

Kamizelki ochronne

Przepraszamy za niedogodności.

Wyszukaj ponownie to co szukasz