Ujeżdżeniowe

Czapraki ujeżdżeniowe wyróżnia forma dopasowana do siodła ujeżdżeniowego o charakterystycznej, wydłużonej tybince. Aby dobrze układały się pod tym właśnie typem siodła, cechuje go je duży prostokątny kształt. Ich zadaniem jest wchłanianie potu podczas treningu, a także chronienie końskich pleców przed ewentualnymi otarciami. Czapraki dodatkowo ułatwiają utrzymanie siodła w czystości oraz amortyzują oddziaływanie dosiadu jeźdźca na grzbiet wierzchowca.

Jeźdźcy ujeżdżeniowi chętnie korzystają z padów. Jest to specjalny typ czapraka, którego gęstość wypełnienia jest wyjątkowo wysoka. Ich pikowanie jest rzadkie - z reguły poziome, a dzięki temu doskonale wchłaniają pot. Warto jednak mieć na uwadze to, że pady nie będą dobrym wyborem w przypadku posiadania dość ciasno dopasowanego siodła. Wywołają wtedy nadmierny nacisk na poszczególne partie końskiego ciała i doprowadzą do powstania nadmiernych napięć mięśniowych.

Szczególną kategorię stanowią czapraki ujeżdżeniowe na zawody. Są one w kolorze białym - tylko ta barwa jest bowiem dozwolona podczas pokonywania czworoboku. Ujeżdżenie jest elegancką dyscypliną, a jeźdźcy chętnie decydują się na zakup egzemplarzy zdobionych złotymi lub srebrnymi lamówkami, a także błyszczącymi kryształkami. Jednak również ujeżdżeniowcy gustują w barwnych, ciekawych, nietypowych wzorach i intensywnych kolorach, które chętnie wybierają na codzienne treningi w domowej stajni.

Ujeżdżeniowe

Przepraszamy za niedogodności.

Wyszukaj ponownie to co szukasz