Podkładki

Zadaniem podkładki jest ochrona grzbietu konia przed uciskiem oraz otarciami. Umieszcza się ją pod siodłem na grzbiecie konia, aby w ten sposób zapewnić zwierzęciu komfort i zmniejszyć ryzyko pojawienia się u niego niechcianych urazów. Podkładki dopasowuje się specjalnie do siodła i grzbietu zwracając szczególną uwagę na materiał, ale też ewentualne wzmocnienie, które poprawia amortyzację. Najsłynniejsze są podkładki żelowe, z owczej wełny oraz zyskujące popularność w ostatnich latach, wykonane z pianki memory foam. 

Jak wybrać idealną podkładkę dla konia? Wszystko zależy od budowy zwierzęcia, jego muskulatury oraz doboru siodła. Jeśli jest ono uszyte na miarę, wystarczy cienki żel lub niezbyt gruba pianka memory foam. Zadaniem podkładki jest bowiem wówczas jedynie zagwarantowanie odpowiedniej amortyzacji. Nieco trudniejsza jest kwestia wyboru podkładki gdy siodło nie jest idealnie dopasowane. Wówczas bowiem musi ona korygować jego pozycję.

Lubiane przez jeźdźców są przede wszystkim podkładki z naturalnego futra. Jednak nie zawsze można ich używać. Aby było to odpowiednie rozwiązanie, łęk siodła powinien być o jeden rozmiar za duży. Podobnie wygląda sytuacja związana z podkładkami z futra sztucznego. Te dodatkowo szybko się odkształcają i wykazują się gorszymi właściwościami amortyzacyjnymi. 

Aprobatę wielu jeźdźców zaskarbiły sobie w ostatnich latach podkładki z pianki memory foam, która pod wpływem ciepła bijącego od końskiego ciała dostosowuje się do kształtu jego pleców. Jest to doskonałe rozwiązanie, które sprawdza się często zdecydowanie lepiej niż inne rodzaje podkładek. Ich dodatkowym atutem jest duża lekkość. 

Podkładka pod siodło jest bardzo ważnym elementem wyposażenia. Jednak nie zastąpi nigdy dobrze dobranego siodła. Pełni jedynie dodatkową funkcję amortyzującą. W celu korekcji można stosować ją jedynie na krótką metę. Zbyt długa jazda w niedopasowanym siodle doprowadzi do kontuzji nawet w przypadku stosowania najlepszej podkładki z najwyższej półki.

Podkładki

Przepraszamy za niedogodności.

Wyszukaj ponownie to co szukasz