Uwiązy

Uwiąz dla konia pozwala na bezpieczne i swobodne prowadzenie zwierzęcia w ręku czy wykonywanie przy nim innych czynności, jak na przykład czyszczenie. Szeroki wybór produktów pozwala na dobranie najodpowiedniejszego modelu pod kątem splotu, materiału wykonania oraz kolorystyki. Dodatkowy aspekt stanowią zapięcia uwiązów. Dostępne są zarówno klasyczne karabińczyki, jak i karabińczyki bezpieczne, które przy szarpnięciu rozpinają się. Wybierając je należy mieć na uwadze charakter wierzchowca.

Bezpieczne karabińczyki są potrzebne przede wszystkim podczas przywiązywania koni. Gdy zwierzę się odsadzi, bardzo proste będzie uwolnienie go. Mimo wyboru uwiązu z takim zapięciem, nadal należy jednak pamiętać o tym, aby nie wiązać go na sztywno! Zawsze konieczne jest zastosowanie bezpiecznego węzła. Uwiązy różnią się między sobą również materiałem, z którego je wykonano. Komfortowe są przede wszystkim te wykonane z bawełny. Ich miękkość jest ceniona przez wielu jeźdźców. Jednak w trudnych, stajennych warunkach, często się niszczą. Większą trwałością cechują się uwiązy syntetyczne, odporne na prucie. Warto zwrócić uwagę na detale - mają one wpływ na wytrzymałość uwiązu. 

Specyficzne są uwiązy z łańcuszkiem. Stosuje się je podczas pracy z końmi narowistymi i nadpobudliwymi. Często podczepiane są z jednej części nosa i poprowadzone na drugą stronę. Dzięki temu, osoba prowadząca konia zyskuje nad nim większą kontrolę, co znacznie zwiększa poziom bezpieczeństwa - zarówno zwierzęcia, jak i jeźdźca. 

Kupując uwiąz, warto dopasować go do kantara. Dzięki temu możliwe jest stworzenie spójnego kompletu, który doskonale będzie prezentował się zarówno na co dzień w stajni, jak i podczas wyjazdów na zawody. Na rynku dostępny jest tak szeroki wybór różnorodnych uwiązów, że można tworzyć wręcz nieograniczone, indywidualne warianty kombinacji kolorystycznych.

Uwiązy

Przepraszamy za niedogodności.

Wyszukaj ponownie to co szukasz