Wędzidła ujeżdżeniowe

Wędzidło stanowi część ogłowia. Element ten wkłada się bezpośrednio do końskiego pyska, a jego zadaniem jest pomoc w utrzymaniu kontaktu ze zwierzęciem. Ułatwia kontrolę i przekazywanie informacji jeździec koń, koń jeździec. Zakup odpowiedniego wędzidła może okazać się dużym wyzwaniem. Na rynku dostępne są różne kiełzna, a każdy koń charakteryzuje się odmienną budową pyska i innymi preferencjami. Dlatego to tej kwestii należy zawsze podchodzić indywidualnie i nie można kierować się utartymi schematami.

Jakie są podstawowe rodzaje wędzideł? Najbardziej uniwersalne są modele oliwkowe - w szczególności te podwójnie łamane. Są delikatne, nie podszczypują kącików warg, a działanie ręki jeźdźca nie wywołuje efektu dziadka do orzechów. Oliwka to dobry wybór dla koni stabilnych na kontakcie, które są wrażliwe na pomoce. Nieco większa precyzyjność sygnałów płynie z wędzideł ze standardowym kółkiem, a nie tym oliwkowym. Osoby, które jeżdżą na koniach nieco twardszych w pysku, często wybierają wielokrążki. Są to kiełzna działające na zasadzie dźwigni, które zwiększają siłę oddziaływającą na głowę zwierzęcia. Powinny z nich korzystać jednak tylko osoby doświadczone, których dosiad jest w pełni stabilny.

Specjalną grupę stanowią wędzidła gumowe, silikonowe i wykonane z innych tworzyw sztucznych. Polecane są m.in. właścicielom młodych i niedoświadczonych koni, które mają problem z akceptacją standardowych wędzideł metalowych. Ciekawe rozwiązania to także wędzidła skórzane, pełniące podobną funkcję.

Kupując wędzidło nie można pominąć kwestii rozmiaru. Zbyt szerokie - będzie przesuwało się w pysku wywołując dyskomfort, a zbyt wąskie - obetrze kąciki pyska. Na wymiary należy patrzeć też w innej płaszczyźnie. Wędzidła grube są delikatne, a cieńsze charakteryzują się nieco mocniejszym oddziaływaniem.

Wędzidła ujeżdżeniowe

Przepraszamy za niedogodności.

Wyszukaj ponownie to co szukasz