Hacele

Hacele to małe śrubki wkręcane w podkowy w celu ochrony konia przed ślizganiem się na niektórych rodzajach podłoża. W sklepach można znaleźć hacele różniące się między sobą m.in. długością, kształtem i stopniem ostrości. Wszystko to powinno być dostosowane do warunków, w których porusza się koń. W celu regularnego korzystania z haceli należy zaopatrzyć się najpierw w gwintownik do czyszczenia otworów w podkowach oraz klucz do wkręcania śrub.

Jakie rodzaje haceli można wyróżnić? Na miękkim podłożu - takim, jak trawa - należy stosować hacele w kształcie stożka, które posiadają ostre zakończenia. Zapewniają one koniom przyczepność i zwiększają stabilność. Z kolei twarde powierzchnie wymagają zastosowania kwadratowych i tępo zakończonych haceli. Istnieją też egzemplarze przeznaczone do stosowania na śniegu i w błocie - są długie i grupe, a ich zakończenia są najczęściej płaskie lub zaokrąglone.

Stosując hacele należy pamiętać o tym, aby zawsze zakładać koniowi kaloszki i ochraniacze. Znacznie zwiększają one bowiem ryzyko skaleczenia i kontuzji. Po treningu lub zawodach w hacelach, ważne jest schłodzenie koniowi nóg lub zrobienie wcierki, która pomoże ścięgnom się zregenerować. .

Hacele należy zakładać jedynie na czas pracy. Nie powinny mieć ich założone konie podczas pobytu na pastwisku. Mogłyby bowiem się skaleczyć lub zranić inne konie przebywające z nimi na padoku. Dodatkowo, długotrwałe stosowanie haceli w szkodliwy sposób oddziaływuje na ścięgna i mięśnie - dlatego czas ich stosowania powinien być ograniczony do minimum.

Hacele

Przepraszamy za niedogodności.

Wyszukaj ponownie to co szukasz