Ostrogi

Ostrogi stanowią specjalistyczny element wyposażenia jeździeckiego. Ich zadaniem jest wsparcie łydki podczas jazdy konnej, zarówno w kontekście kontroli nad wierzchowcem, jak i w celu pobudzenia go. Ostrogi różnią się między sobą rozmiarem oraz typem zakończenia, a stosowanie ich wymaga określonego poziomu umiejętności jeździeckich - stabilnego dosiadu i łydki oraz wiedzy pozwalającej na świadome ich użytkowanie.

Klasyczne ostrogi to te z zakończeniem kulkowym. Ich działanie jest bardzo łagodne - stosowane są przez mniej doświadczonych jeźdźców oraz w treningu młodych koni. Dostępne są ostrogi tego typu o różnej grubości i zróżnicowanej długości szyjki. Dostępne są też standardowe modele, o zakończeniu w kształcie prostokąta.

Często stosowane są ostrogi z dyskiem - przesuwa się on w momencie kontaktu ze skórą konia. Krawędzie są delikatne i nie są w stanie zrobić koniowi krzywdy - oczywiście pod warunkiem prawidłowego użytkowania. Popularne są też ostrogi z metalowymi i gumowymi rolkami, które są ruchome i przesuwają się po boku konia zwiększając intensywność pomocy.

Ostrogi dostępne są w różnych kolorach. Dzięki temu można dopasować je do estetyki pozostałych elementów ekwipunku. Przede wszystkim, warto wybrać je z myślą o strzemionach. Coraz częściej można znaleźć też wyjątkowe modele przyozdobione np. cekinami i kryształkami. Należy pamiętać o tym, że ostrogi występują w różnych rozmiarach! Dla osób noszących buty do rozmiaru 36 odpowiednie będą ostrogi dziecięce. Między rozmiarem 36, a 42 pasujące będą modele damskie, a powyżej męskie. Ważne jest to, że z reguły ostrogi można nieco rozgiąć aby pasowały do szerszego buta.

Do ostróg trzeba dokupić paski. Parciane są przystępne cenowo, jednak dość szybko się niszczą. Z kolei paski skórzane są wytrzymałe, ale wiążą się z koniecznością poniesienia nieco większych kosztów.

Ostrogi

Przepraszamy za niedogodności.

Wyszukaj ponownie to co szukasz