Przepraszamy za niedogodności.
Wyszukaj ponownie to co szukasz
Praca z ziemi to trening koni, który ma na celu zwiększenie ich zręczności, elastyczności i ułożenia, a także ulepszanie relacji między koniem a jego opiekunem. Jest to przede wszystkim praca na lonży, czyli długiej, około 8 metrowej taśmie parcianej służącej do pracy z koniem na kole. Lonżuje się zarówno konie młode, będące w trakcie zajeżdżania, jak i doświadczone w celu zapewnienia im codziennej dawki ruchu, wyrobienia mięśni grzbietu oraz zadu, jak również w ramach ćwiczenia ustawienia na kole, zgięcia, równowagi i regularności chodu. Lonża stosowana jest także w woltyżerce, hipoterapii oraz w początkowych fazach nauki jeździectwa. Poza lonżą warto wyposażyć się także w bat do lonżowania, pas do lonżowania, podkładkę pod pas w celu uniknięcia obtarć, napierśnik czy kawecan.
Podczas pracy ziemi mogą okazać się przydatne różne wodze pomocnicze. Czambon, gog i wypinacze to podstawowe narzędzia wspierające rozbudowę muskulatury u konia. Narzucają zwierzęciu określoną postawę, która angażuje do działania konkretne grupy mięśni. Warto wyposażyć się w tego rodzaju pomoce, które mogą okazać się przydatne na różnych etapach treningu.
Do lonżowania konia należy posiadać ogłowie bądź kawecan. W zależności od potrzeb można z tych dwóch przedmiotów korzystać zamiennie. Ogłowie jest potrzebne podczas korzystania z wodzy pomocniczych. Z kolei kawecan oddziaływuje na kość nosową i wskazuje koniowi prawidłowe ustawienie podczas lonży bez dodatkowych pomocy. Dostępne na rynku kawecany mogą być zarówno skórzane, jak i parciane. Niektóre z nich posiadają nawet opcję dopięcia wędzidła, co w znacznym stopniu zwiększa stopień ich użyteczności.
Podczas pracy z ziemi warto też korzystać z haltera. Jest to kantar sznurkowy wykonany z mocnego sznura. W dość mocny sposób działa na koński pysk, a tym samym daje dużą kontrolę nad zwierzęciem. Ułatwia proces uczenia konia ustępowań, łopatek i innych figur uelastyczniających ciało i przygotowujących je do wykonywania podobnych ruchów pod jeźdźcem.
W pracy z ziemi przydają się też baty ujeżdżeniowe. Są krótsze i bardziej poręczne niż te przeznaczone do lonżowania. Tym samym z większą łatwością można przekazywać koniowi niektóre polecenia podczas procesu nauki.
Wyszukaj ponownie to co szukasz