Popręgi skokowe

Popręg stanowi podstawowy element osprzętu. Do jego zadań należy stabilne utrzymanie siodła w odpowiednim miejscu na grzbiecie konia. Poszczególne modele będą się od siebie różnić nie tylko pod kątem materiałowym, ale także ze względu na przeznaczenie. Wśród nich można wyróżnić popręgi ujeżdżeniowe - są krótkie, a niskie przypięcie przystuł poprawia przyleganie łydki do boku konia. Popręgi skokowe i wszechstronne są najbardziej uniwersalne, a westernowe można poznać po specyficznym zakończeniu w formie dużej klamry.

Chętnie wybierane są w ostatnich latach popręgi anatomiczne. Posiadają symetryczne wcięcie z przodu oraz z tyłu. Dzięki swojemu kształtowi łokcie mogą się swobodnie ruszać. Inną funkcję pełnią popręgi półksiężycowe. Sprawdzają się w użytkowaniu jeźdźców posiadających konie z krótkim grzbietem i szeroką klatką piersiową, która zaczyna się bezpośrednio przy łokciach. Dzięki swojemu kształtowi, popręgi te zapobiegają przesuwaniu się siodła do przodu. Na uwagę zasługuje również popręg asymetryczny. Jest idealny dla koni o delikatnie zarysowanych kształtach, którym inne popręgi się przesuwają.

Szukając idealnego popręgu, warto zwrócić uwagę na to, aby dobrze dobrać jego rozmiar. Jeśli będzie zbyt długi - niemożliwe będzie dopięcie go w taki sposób, aby siodło trzymało się dobrze w określonym miejscu. Z kolei zbyt krótki popręg będzie stwarzał problemy przy podpinaniu. Bez względu na rodzaj wybranego popręgu, warto wybrać egzemplarz posiadający gumy przynajmniej z jednej strony. Dzięki nim zdecydowanie łatwiejsze staje się założenie koniowi siodła. Dodatkowo zwierzak może swobodniej oddychać - nawet wtedy, gdy popręg jest mocno podpięty.

Popręgi skokowe

Przepraszamy za niedogodności.

Wyszukaj ponownie to co szukasz