Kamizelki ochronne

Konie to wspaniałe zwierzęta, ale uprawiając jeździectwo zawsze należy mieć na uwadze ryzyko z jakim się wiąże. Bez względu na poziom naszych umiejętności, powinniśmy w równym stopniu dbać o bezpieczeństwo podczas jazdy. Najczęstsze urazy dotyczą między innymi pleców, dlatego warto zadbać o odpowiednią ochronę kręgosłupa, którą zapewni dobrze dobrana, wysokiej jakości kamizelka ochronna do jazdy konnej. .

Szukając idealnej kamizelki ochronnej należy upewnić się, że wybrany model spełnia wszystkie normy bezpieczeństwa uwzględnione przez FEI. Obecnie wyróżnia się trzy rodzaje kamizelek - dzielone są pod względem poziomów ochrony. Poziomem pierwszym oznaczone są lekkie kamizelki wykorzystywane jedynie przez dżokejów. Poziom drugi odpowiedni jest dla jeźdźców rekreacyjnych - takie kamizelki chronią bowiem kręgosłup, ale usztywnienia nie obejmują klatki piersiowej i boków. Z kolei kamizelki określane numerem 3 są powszechnie wykorzystywane w skokach przez przeszkody i WKKW.

Ciekawe są też kamizelki “wybuchowe”, lubiane przez skoczków. Napełniane są specjalnym gazem i przytwierdzane sznureczkiem do siodła. Podczas upadku kamizelka napełnia się i amortyzuje uderzenie, tym samym zmniejszając ryzyko kontuzji. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, które w żadnym stopniu nie powoduje ograniczenia ruchów.

A jak poprawnie dopasować kamizelkę ochronną? Nie może ona uwierać jeźdźca pod pachami. Cały tułów powinien być w stanie się swobodnie poruszać. Kamizelka nie może opierać się na udach - oznaczałoby to, że jest zdecydowanie za długa. Z kolei tylna część nie może haczyć o siodło, gdyż uniemożliwi to uzyskanie prawidłowego dosiadu.

Obowiązek korzystania z kamizelek ochronnych obejmuje 2 grupy zawodników. Są to jeźdźcy startujący w crossie podczas zawodów WKKW oraz dzieci w każdej dyscyplinie do momentu ukończenia 15 roku życia. Szukając idealnej kamizelki ochronnej należy dobrać jej konstrukcję do realnego poziomu zagrożenia. O tyle, o ile podczas jazd rekreacyjnych egzemplarz o 3 poziomie ochrony będzie ograniczał ruchy i lepiej wybrać lżejszą kamizelkę, o tyle podczas pokonywania niebezpiecznego crossu pewien dyskomfort związany ze sztywnością jest nie do przeskoczenia.

Kamizelki ochronne

Przepraszamy za niedogodności.

Wyszukaj ponownie to co szukasz