Hacele

Hacele to małe śrubki wkręcane w podkowy w celu ochrony konia przed ślizganiem się na niektórych rodzajach podłoża. W sklepach można znaleźć hacele różniące się między sobą m.in. długością, kształtem i stopniem ostrości. Wszystko to powinno być dostosowane do warunków, w których porusza się koń. W celu regularnego korzystania z haceli należy zaopatrzyć się najpierw w gwintownik do czyszczenia otworów w podkowach oraz klucz do wkręcania śrub.

Jakie rodzaje haceli można wyróżnić? Na miękkim podłożu - takim, jak trawa - należy stosować hacele w kształcie stożka, które posiadają ostre zakończenia. Zapewniają one koniom przyczepność i zwiększają stabilność. Z kolei twarde powierzchnie wymagają zastosowania kwadratowych i tępo zakończonych haceli. Istnieją też egzemplarze przeznaczone do stosowania na śniegu i w błocie - są długie i grupe, a ich zakończenia są najczęściej płaskie lub zaokrąglone.

Stosując hacele należy pamiętać o tym, aby zawsze zakładać koniowi kaloszki i ochraniacze. Znacznie zwiększają one bowiem ryzyko skaleczenia i kontuzji. Po treningu lub zawodach w hacelach, ważne jest schłodzenie koniowi nóg lub zrobienie wcierki, która pomoże ścięgnom się zregenerować. 

Hacele należy zakładać jedynie na czas pracy. Nie powinny mieć ich założone konie podczas pobytu na pastwisku. Mogłyby bowiem się skaleczyć lub zranić inne konie przebywające z nimi na padoku. Dodatkowo, długotrwałe stosowanie haceli w szkodliwy sposób oddziaływuje na ścięgna i mięśnie - dlatego czas ich stosowania powinien być ograniczony do minimum.

Hacele

Przepraszamy za niedogodności.

Wyszukaj ponownie to co szukasz