Ujeżdżeniowe

Popręgi ujeżdżeniowe wyróżnia ich długość, zamykająca się w wymiarach od 50 cm do 80 cm. Podyktowane jest to charakterystyczną budową siodła ujeżdżeniowego, posiadającego długie przystuły. Dresaż jako dyscyplina cechująca się niezwykłą precyzją i elegancją, potrzebuje odpowiedniego osprzętu. Najczęściej spotykane popręgi to te wykonane z miękkiej skóry, ale na rynku dostępne są także neoprenowe alternatywy. Dziś odchodzi się coraz bardziej od stosowania popręgów sznurkowych i bawełnianych, które mogą powodować otarcia i podszczypywać końską skórę.

Ciekawą nowością na rynku są popręgi ujeżdżeniowe wykonane z pianki typu memory foam. Dopasowują się doskonale do kształtu końskiego ciała i zapewniają zwierzakowi wysoki stopień komfortu. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie popręgi z pianki przepuszczają skutecznie powietrze. Czasem powodują nadmierną potliwość i lepiej zastąpić je tradycyjnym, skórzanym produktem.

Aby dobrze wybrać długość popręgu ujeżdżeniowego, należy zmierzyć odległość od miejsca znajdującego się poniżej łokcia z jednej strony, do tego samego punktu na drugim boku. Należy pamiętać o tym, że w tabelach przedstawianych przez producentów, długość jest mierzona wraz ze sprzączkami!

Szukając idealnego popręgu warto zwrócić uwagę na jakość wykonania oraz miejsce, w którym przebiegają szwy. Powinny one być wykonane z dbałością o komfort konia - nie mogą doprowadzać do powstawania otarć! Ważna jest też obecność dodatkowych kółek, do których można przypiąć wodze pomocnicze.

Ujeżdżeniowe

Przepraszamy za niedogodności.

Wyszukaj ponownie to co szukasz