Baty ujeżdżeniowe

Pozwala się na używanie batów w niektórych dyscyplinach w jeździectwie konnym, jednak są to tylko sytuacje, w których koń potrzebuje dodatkowego bodźca. Zwraca się uwagę na to, aby nie nadużywać tego akcesoria, jednak nie można zaprzeczyć, że jest ono bardzo pomocne. Choć osobom niezwiązanym z końmi może się wydawać, że bat to środek sprawiający ból, zdecydowanie tak nie jest! Prawidłowo stosowany bat to cenna pomoc w treningu, dzięki której komunikacja ze zwierzęciem może stać się zdecydowanie bardziej sprawna, klarowna i przyjemna.

W sklepach dostępne są różne rodzaje batów. Są to przede wszystkim baciki skokowe, ujeżdżeniowe oraz przeznaczone do lonżowania. Najważniejsze cechy dobrego bata to odpowiednie wyważenie, lekkość, elastyczność na końcach oraz posiadanie wygodnej, komfortowej rączki. Znaczenie ma też rodzaj końcówki oraz długość dopasowana do indywidualnych potrzeb danego jeźdźca i konia.

Baty są wykonywane z tworzywa sztucznego. Mają przeróżne kształty, kolory i wzory. Między sobą różnią się też rączki. Są wykonywane przede wszystkim z gumy lub neopretu. Ostatnio popularne stały się też rączki żelowe. Niektóre baty są w całości powleczone skórą, co widocznie przedłuża ich żywotność. Szczególna charakterystyka dotyczy batów do lonżowania. Są one bardzo długie i trzymanie ich w ręku przez kilkadziesiąt minut może być obciążające. Dlatego niezwykle ważne jest to, aby były one wyjątkowo lekkie.

Każdy jeździec posiada przynajmniej dwa baty - ujeżdżeniowy i skokowy. Różnią się między sobą długością, a tym samym - również zastosowaniem. Warto wspomnieć o tym, że baciki ujeżdżeniowe są często stosowane nie tylko podczas treningów w siodle, ale również do pracy z ziemi.

Baty ujeżdżeniowe

Przepraszamy za niedogodności.

Wyszukaj ponownie to co szukasz