Sztyblety i Czapsy

Sztyblety mają niską cholewkę, kończącą się powyżej kostki i zapinane na suwak lub sznurówki. Czapsy chronią łydkę przed otarciami, a także stabilizują nogę i sprawiają, że lepiej przylega do siodła. Zarówno sztyblety, jak i czapsy, wykonane są zwykle z wysokiej jakości skóry. Są one alternatywą dla oficerek we wszystkich dyscyplinach jeździeckich, ale są również popularnymi butami do jazdy rekreacyjnej i treningowej.

Sztyblety zawsze posiadają niewielki obcas. Zwiększa on bezpieczeństwo jeźdźca zapobiegając wpadaniu stopy zbyt głęboko w strzemię. Ważne jest to, aby wybrać dobry rozmiar - należy się sugerować wymiarami pełnych butów noszonych na co dzień. Sztyblety mogą być wsuwane - są jednak dość szerokie. Osoby mające wąskie stopy będą się lepiej czuły w wiązanych butach lub tych zapinanych na zamek błyskawiczny. Sztyblety należy dopasować do czapsów pod kątem kolorystycznym, aby całość imitowała tradycyjne oficerki.

Czapsy są nieco tańszą alternatywą dla oficerek. Chętnie kupują je rodzice dla swoich pociech w okresie wzrostu - wymiana oficerek na większe co kilka miesięcy, byłaby ogromnym wydatkiem! Sięgają od kostek do kolan i muszą dobrze przylegać do łydki. Podczas zakupów warto wybrać zbyt ciasny, a jednocześnie zbyt wysoki egzemplarz. W szczególności, gdy czapsy są wykonane z miękkiej skóry. Z czasem się rozciągną i nieco opadną - dopasowując się precyzyjnie do łydki jeźdźca.

Na rynku dostępne są różne rodzaje czapsów. Można znaleźć egzemplarze różniące się od siebie kolorem, rodzajem wykorzystanej skóry, a także obecnością ozdobnych akcentów. Jeśli zostaną dobrze dopasowane do sztybletów - zarówno pod kątem odcienia skóry, jak i rozmiaru - będą prezentowały się doskonale!

Sztyblety i Czapsy

Przepraszamy za niedogodności.

Wyszukaj ponownie to co szukasz