Wpływ jazdy konnej na samopoczucie
Jazda konna to niewątpliwie wyjątkowy sport. Nie tylko rozwija on naszą sprawność fizyczną, ale także zapewnia stały kontakt z żywym stworzeniem. Dzięki temu budujemy z nim szczególną więź. Jaki więc wpływ na samopoczucie ma jazda konna? W tym artykule dowiesz się wszystkiego na ten temat.
Zdrowie psychiczne
Eksperci twierdzą, że jazda konna jest doskonałym sposobem na poradzenie sobie z problemami ze zdrowiem psychicznym. Takie stwierdzenie nie pojawiło się bez powodu, w końcu jeździectwo to jeden ze sportów, które uprawiamy na świeżym powietrzu. Dodatkowo, obcujemy z naturą oraz żywą istotą, którą jest koń. Dzięki tym aspektom, badacze wskazują, że jazda konna pozwala:
- zmniejszyć poziom stresu;
- odprężyć się;
- poprawić nastrój;
- zapomnieć o problemach;
- zwiększyć samoocenę
- poczuć wolność;
- uczyć się empatii, wyrozumiałości.
Eksperci potwierdzają, że jeździectwo zwiększa poziom endorfin (hormony szczęścia) w organizmie. Wskazuje się także na inne dobroczynne działanie tego sportu, m.in.: łatwość w podejmowaniu decyzji czy zapamiętywanie informacji.
Zdrowie fizyczne
Jazda na wierzchowcu wymaga pracy całego ciała. Podczas tej aktywności fizycznej, niemal wszystkie mięśnie wystawione są na próbę. Należy zwrócić uwagę, że jeszcze zanim wsiądziemy wierzchowca, musimy odpowiednio go do tego przygotować. Samo osiodłanie pupila to nie lada wyczyn ze względu na ciężar siodła. Takie czynności, choć same w sobie jeszcze nie są faktyczną jazdą, poprawiają naszą sprawność fizyczną. Regularna jazda konna niewątpliwie wpływa na nasze zdrowie fizyczne w wielu aspektach:
- wzmacnia mięśnie;
- pomaga utrzymać prawidłową wagę ciała;
- zwiększa równowagę ciała;
- zapewnia koordynację ruchową;
- koryguje wady postawy.
Materac
Kiedy już jesteś świadomy pozytywnych skutków jazdy na koniu, zwróć uwagę na podłoże, na którym śpisz. To bardzo ważne, ponieważ w życiu każdego miłośnika jazdy konnej sen jest niesamowicie ważny.