Skoki przez przeszkody – jazda konna

Skoki przez przeszkody – jazda konna

Poznaj historię skoków przez przeszkody

Skoki przez przeszkody to dyscyplina jeździecka, która wywodzi się z myślistwa. Jej początki sięgają XVIII wieku i polowań na lisy, których uczestnicy, chcąc upolować jak najwięcej zwierzyny, trenowali swoje konie do przeskakiwania przez naturalne przeszkody. We współczesnych zawodach w skokach wciąż widać te wpływy – część przeszkód to przeszkody inspirowane naturą, takie jak rów z wodą.

Pierwszy w historii konkurs w skokach na świecie odbył w 1864 roku w Dublinie. Historia zawodów w tej dyscyplinie w Polsce jest nieco krótsza i sięga 1880 roku – wówczas jeźdźcy konkurowali w Warszawie. Skoki przez przeszkody stanowią nawet jedną z dyscyplin olimpijskich. Pierwszy konkurs olimpijski w skokach odbył się w 1900 roku w Paryżu.

Przełom XIX i XX wieku był bardzo ważnym okresem w rozwoju skoków przez przeszkody, nie tylko ze względu na wpisanie tej dyscypliny na listę konkurencji olimpijskich. Na te lata przypada bowiem coraz powszechniejsze stosowanie dosiadu naturalnego, które wpłynęło na zwiększenie zaufania pomiędzy końmi i jeźdźcami wspólnie skaczącymi przez przeszkody. Pomysłodawcą i pierwszym trenerem takiego dosiadu i stylu skoków był Federico Caprilli.

Ten kapitan włoskiej kawalerii był zdania, że w trakcie oddawania skoku przez konia to człowiek powinien podążać za naturalnymi ruchami zwierzęcia, zwłaszcza za wydłużającą się szyją. To spojrzenie zrewolucjonizowało sport i sprawiło, że skoki przez przeszkody zyskały na widowiskowości i popularności. Wypracowany wówczas naturalny dosiad jest podstawą współczesnych skoków.

Najważniejsze zasady skoków przez przeszkody

Wiele osób, które chętnie oglądają konkurujących ze sobą jeźdźców, cenią skoki przez przeszkody za jasne zasady. Rolą pary - człowiek plus koń - jest przejechanie przez parkur, na którym znajdują się określone przeszkody. Najwięcej punktów zdobywa ten duet, który najszybciej i bezbłędnie lub z najmniejszą liczbą pomyłek (zrzutek) pokona całą trasę.

W trakcie zawodów w skokach przez przeszkody rozgrywanych jest nawet kilkanaście konkursów. Co ważne, ze względu na dobrostan zwierząt jeden koń może w ciągu jednego dnia wystartować maksymalnie w dwóch konkursach w trakcie pierwszych trzech dni zawodów. Jeśli zawody trwają więcej niż trzy dni, w każdym kolejnym dniu koń może wystartować już tylko w jednym konkursie.

Podstawową formą konkurowania w skokach jest konkurs zwykły, w trakcie którego liczą się punkty karne (np. za zrzutkę), a w przypadku tego samego wyniku co najmniej dwóch duetów pod uwagę brany jest czas przejazdu. Popularne są również konkurs dokładności, w trakcie którego w określonym czasie trzeba pokonać parkur z jak najmniejszą liczbą punktów karnych, a także konkurs szybkości, w którym popełnienie błędów skutkuje dopisaniem karnych sekund do czasu przejazdu.

Poza nimi jest jeszcze wiele różnych rodzajów konkursów w skokach przez przeszkody, spośród których najbardziej widowiskowe są:

  1. konkurs potęgi skoków, w którym każda kolejna przeszkoda jest coraz wyższa, przy czym najniższa ma wysokość co najmniej 140 cm;
  2. sztafeta, w której konkurują drużyny składające się z dwóch lub trzech par je HYPERLINK "https://cheval.pl/15-dla-jezdzca"ździec plus koń;
  3. konkurs z tzw. jokerem, którego trasa obejmuje typowe przeszkody i jedną niezwykle trudną, np. dwuczęściową, w której pierwsza część jest zawieszona niżej niż druga;
  4. konkurs z wyboru przeszkód, w którym trasę określa jeździec (każda przeszkoda umieszczona na parkurze opatrzona jest tabliczką z liczbą punktów za jej pokonanie).

Rodzaje przeszkód w skokach na koniu i ubiór jeźdźca na zawody w skokach przez przeszkody.

Podstawowy podział przeszkód obejmuje przeszkody pionowe pojedyncze i szerokie z kilkoma elementami. Te pierwsze to najpopularniejsze i najprostsze przeszkody, takie jak koperty (między stojakami ustawione są dwa krzyżujące się drągi), stacjonaty (stojaki łączą poziomo ustawione drągi), mury (przypominają mur zbity z desek) czy bramy sztokholmskie (wyglądają jak bramy wjazdowe). Z kolei przeszkody szerokie to między innymi pająk zbudowany z dwóch skrzyżowanych stacjonat, rów z wodą (wodę często zastępuje się specjalną matą) i piramida, w której wykorzystano trzy stacjonaty, przy czym środkowa jest znacznie wyższa od zewnętrznych.

Ze względu na popularność skoków przez przeszkody i atrakcyjność tego sportu dla publiczności, Polski Związek Jeździecki określił wymagania dotyczące stroju konkursowego jeźdźca. Zaróno kobiety, jak i mężczyźni muszą mieć na sobie białe lub beżowe bryczesy i frak konkursowy. Panie powinny włożyć pod niego koszulę ze stójką, a panowie – koszulę z krawatem. Nieodzownymi elementami stroju jeźdźca na zawody w skokach przez przeszkody są kask jeździecki i wysokie buty do jazdy konnej. Przepisy dopuszczają oficerki albo połączenie sztybletów z czapsami.

Najważniejsze wyposażenie konia do skoków przez przeszkody oraz elementy stroju i akcesoria jeździeckie znajdziesz w naszym internetowym sklepie jeździeckim Cheval.pl.