Pielęgnacja kopyt koni jesienią i zimą

Pielęgnacja kopyt koni jesienią i zimą

Zadbaj o swojego konia w tym szczególnym okresie. Czy wiesz jakie preparaty powinieneś stosować, by zabezpieczyć kopyta przed stanami chorobowymi?

Kopyta to newralgiczny punkt w pielęgnacji konia. Ich zdrowie jest podstawowym warunkiem prawidłowego funkcjonowania zwierzęcia oraz jego chodu. Jednocześnie ta partia ciała jest szczególnie narażona na choroby. Ważną rolę odgrywają tu warunki środowiskowe, czynniki genetyczne, poziom obciążenia, sposób odżywiania, urazy i oczywiście higiena. Obserwacja oraz kontrola końskich kopyt powinny być wpisane w codzienny harmonogram opiekuna. Nie można też zapominać o regularnym podkuwaniu oraz odpowiednich podków.

Najpopularniejsze problemy z końskimi nogami w okresie jesienno - zimowym

Gnicie strzałki (znane również pod nazwą "choroba zaniedbania") - głęboki rowek przy kopycie ścieśnionym w połączeniu z wilgotną ściółką, czasem również nieprawidłowym podkuciem i pielęgnacją, mogą sprzyjać rozwojowi grzybów i bakterii. W rowku pojawia się lepka maź o nieprzyjemnym zapachu, a koń wyraźnie odczuwa w tym miejscu ból podczas czyszczenia. W ramach dalszych konsekwencji możemy się spodziewać kulawizny, a nawet raka kopyta.

Gruda - to inaczej dermatofiloza. Powodują ją bakterie zajmujące tkanki powierzchniowe skóry i wywołujące ich stan zapalny. Przyczyną są przede wszystkim: brak lub niewystarczająca higiena, częste zmiany temperatur, wysoka wilgotność. Co ważne, jest to choroba zaraźliwa. Zainfekowane miejsca zwykle na pewnym etapie zaczynają powodować ból i kulawiznę.

Ochwat - choroba ta objawia się podwyższoną temperaturą kopyt, problemami z poruszaniem się, przestępowanie z nogi na nogę, powłóczenie nogami. Powstaniu choroby może sprzyjać postawienie rozgrzanego konia w zimnie, pojenie go zimną wodą, pasza z dużą zawartością białka, czy zatrucie pokarmowe.

Jak dbać o kopyta konia w chłodne i wilgotne dni?

Najważniejszą zasadą jest codzienny przegląd kopyt. Należy go przeprowadzać niezależnie od pory roku. Zawsze przed jazdą zaleca się oczyścić kopystką nagromadzony w rowkach bród, spłukać lub wyszczotkować kopyta oraz nasmarować je specjalnym olejem.

Jesień i zima przynoszą ze sobą większe zagrożenia dla kopyt z uwagi na wysoką wilgotność powietrza i podłoża, niskie temperatury, a także np. kontakt z solą drogową. W tym okresie warto sięgnąć po produkty do kopyt, które są dostosowane do panujących na zewnątrz warunków, a także indywidualnych potrzeb konia np. tendencji do pękania kopyt.

Przed sezonem właściciel konia powinien zaopatrzyć się w zimowy smar do kopyt i grubo nakładać go przed każdą jazdą. Preparat natłuszczający będzie stanowił skuteczną warstwę ochronną przed działaniem czynników zewnętrznych.

Wybieraj spośród produktów sprawdzonych firm w sklepie Cheval.pl.

Zwróć także uwagę na odpowiednio dobraną do danego wierzchowca, jego wieku, potrzeb dietę, a także drenaż na padoku. Jeśli woda nie będzie miała ujścia, znacząco wzrośnie ryzyko rozwoju bakterii, grzybów i pojawienia się chorób nóg oraz kopyt u zwierzaka, a gdy nadejdzie mróz, oblodzona nawierzchnia może zagrażać jego bezpieczeństwu.

W przypadku wystąpienia objawów chorobowych w obrębie kopyt należy jak najszybciej umówić wizytę weterynaryjną, by sprawnie wdrożyć leczenie.