Rozciąganie i wypoczynek sposobem na ulgę dla jeźdźca konnego

Rozciąganie i wypoczynek sposobem na ulgę dla jeźdźca konnego

Wiele osób jeżdżących na koniach błędnie uważa, że trening z koniem wystarczy, aby posiadać wysoką kondycję oraz wysportowaną sylwetkę. W parze z jazdą konną powinny iść jednak także inne aktywności fizyczne, takie jak choćby rozciąganie, które pomoże jeźdźcowi przezwyciężyć ból lub dyskomfort. Jak więc prawidłowo ćwiczyć?


Dlaczego ćwiczenia i wypoczynek są ważne dla jeźdźca?

Na początku podkreślić trzeba, że sam trening z koniem nie wystarczy do zachowania dobrej kondycji. Jeśli nie będziesz wykonywał żadnych ćwiczeń, prawdopodobnie Twoje mięśnie będą zbyt wiotkie, abyś mógł utrzymać się nie wierzchowcu. Aby swobodnie siedzieć w siodle potrzeba dobrze wyrzeźbionych mięśni łydek, pośladków oraz łydek. Ponadto, te partie mięśni są konieczne do komunikacji ze zwierzęciem, ponieważ to głównie nogami dajemy pupilowi różne sygnały, które ten potrafi rozpoznać. Aby przygotować konia do jazdy oraz później go oporządzić potrzeba jest także nie lada siła. Wszystko ze względu na to, że samo siodło waży niemało. Jeśli natomiast chodzi o odpoczynek, chyba nie trzeba niko przekonywać, że nawet godzina jazdy potrafi być wyczerpująca, szczególnie dla początkujących jeźdźców. Mięśnie stają się napięte, możemy także czuć zakwasy. Aby więc zniwelować lub chociaż trochę zmniejszyć skutki treningu, warto jest zapewnić sobie odpowiednią drzemkę, która regeneruje nasze siły oraz ciało.

Jakie ćwiczenia wykonywać?

Na wstępie tego punktu, należy podkreślić, że aby zachować sprawność fizyczną wcale nie musisz wykupować karnetu na siłownię czy zaopatrzyć się w specjalny strój i inny sprzęt. Równie dobrze, efektywny trening możesz wykonać we własnym domowym zaciszu. Oto lista propozycji na domowe ćwiczenia:

  • plank (deska) – przez wielu ćwiczenie to zostało znienawidzone. Nic dziwnego, ponieważ jest trudne do wykonania i wymaga dużych pokładów siły. Warto jednak spróbować, gdyż ćwiczenie to wpływa pozytywnie jednocześnie na mięśnie pleców oraz brzucha;
  • ćwiczenia siłowe – niektóre osoby (szczególnie kobiety) obawiają się rozpoczęcia treningów siłowych ze względu na obawy przed pojawieniem się niepożądanej muskulatury. Taka zmartwienie jest jednak bezpodstawne, ponieważ aby uzyskać widoczne mięśnie, należy stosować rygorystyczną dietę oraz zażywać różnego rodzaju suplementy;
  • pilates – to ćwiczenie należy do zdecydowanie mniej wymagających. Charakteryzuje się dużą dynamicznością oraz mniejszym obciążeniem. Zgodnie z założeniem tego typu ćwiczeń, wzmacniamy tutaj mięśnie poprzez ich rozciąganie.

Zadbaj o sen – wybierz odpowiedni materac

Aby spać komfortowo, potrzebujesz materaca dobranego do Twoich potrzeb. Zainwestuj więc w model, który będzie dopasowany do Twojej sylwetki oraz będzie spełniał Twoje oczekiwania związane z poziomem twardości.