Jak zadbac o dobrą kondycje kopyt?

Jak zadbac o dobrą kondycje kopyt?

Jakie funkcje ma kopyto?

Kopyto to wytrzymałe i sprężyste zakończenie palca w każdej kończynie konia. Poddawane jest ono ciągłym obciążeniom związanym z masą ciała konia, prędkością jego ruchu, czy wykonywanymi ćwiczeniami np. lądowaniem po skoku. Jego zadaniem jest ochrona kończyny przed uszkodzeniem oraz amortyzacja pojawiających się wstrząsów.

W uogólnieniu kopyto składa się z:

 • części wewnętrznej (kości, naczynia krwionośne, ścięgna, więzadła, nerwy oraz tworzywo rogowe),
 • części zewnętrznej (ściana rogowa, podeszwa rogowa oraz strzałka rogowa). 

Mechanika kopyta

Podczas każdego ruchu dochodzi do odkształcania się kopyta, które ma na celu równomierne rozłożenie ciężaru i zamortyzowanie związanych z nim wstrząsów. Uderzając o podłoże zmienia ono zatem swój kształt i rozszerza się. Jest to możliwe m.in. dzięki wklęsłości podeszwy oraz łukowatemu profilowi ścian bocznych. Po oderwaniu kopyta od ziemi wraca ono do swojego pierwotnego kształtu.

Jak często przycinać kopyta lub podkuwać konia?

Skracanie kopyt lub podkuwanie powinno odbywać się przynajmniej co 6-8 tygodni w okresie letnim, ale zimną można zwiększyć odstępu nawet do 12 tygodni, ponieważ kopyta konia rosną wolniej. Ten przedział czasowy jest jednak bardzo orientacyjny i bywa odmienny dla różnych koni.

Pamiętaj, by zawsze dbać o skracanie kopyt, gdyż dzięki niemu koń porusza się lepiej i mniej obciąża swoje kości, ścięgna oraz więzadła!

Odżywianie w problemach z kopytami 

Jeżeli chcesz, by kopyta Twojego konia były zdrowe, zadbaj o wysokiej jakości, dobrą paszę oraz uzupełniaj witaminy i minerały, stosując dobre suplementy diety. Zapewnij mu także stały dostęp do świeżej, czystej wody!

Badania pokazują, że na końskie kopyta pozytywnie wpływają preparaty, które zawierają:

 • biotynę (20 miligramów dziennie),
 • jod (1 miligram dziennie),
 • metioninę (2500 miligramów dziennie) oraz cynk (175 do 250 miligramów dziennie).

Suplementy diety – analizy składów różnych preparatów

 1. Biotin Max HorseLine PRO 
  Suplement diety HorseLine PRO zawiera w swoim składzie drożdże browarnicze, wytłoki jabłkowe, DL-metionina, biotyna, chelat cynku, chelat miedzi. Taka lista zapewni Twojemu koniowi prawidłowe tempo wzrostu kopyt oraz tworzenie mocnej struktury puszki kopytowej.

 2. Black Horse Biotin Max
  Mieszanka paszowa Black Horse Biotin Max zawiera biotynę oraz cynk. Preparat należy mieszać z wodą oraz paszą, a dla dobrych efektów konieczne jest jego stosowanie przez okres minimum 3-6 miesięcy. 

Jak dbać o kopyta? - proste zasady

 1. Zadbaj o podłoże - utrzymuj podłoże w boskie w czystości i suchości Brudna ściółka to idealne środowisko dla bakterii, które szybko mogą spowodować choroby kopyt!
 2. Czyść kopyta przynajmniej raz dziennie - czyszczenie kopyt jest ważne pod wieloma względami.Przy okazji tego zabiegu możesz sprawdzać kopyto pod kątem urazów, czy zaklinowanych kamieni. Pamiętaj także, by zawsze czyścić kopyta po pracy w wilgotnym i błotnistym terenie! Jeżeli pozostawisz błoto na miejscu, struktury kopyta pozostaną wilgotne, co może spowodować, że staną się miękkie i nie będą sprężyste.
 3. Sprawdzaj stan podków – jeżeli Twój koń nosi podkowy oceniaj ich zużycie co około dwa tygodnie (w zależności od obciążenia pracą). Gdy podkowy wydają się mocno zużyte, następna wizyta kowala powinna nastąpić wcześniej niż za 6 tygodni.
 4. Pielęgnuj - nakładaj środki nawilżające na ścianę kopyt podczas suchej pogody lub w sytuacjach, gdy jest ono kruche lub pęka.
 5. Zadbaj o właściwe odżywianie – biotyna, cynk oraz inne składniki odżywcze zapewnią kopytom Twojego konia dobrą kondycję.